Slow food kontra fast food

Slow food kontra fast food24 listopada odbyły się zajęcia pt. „Slow food kontra fast food”, na których uczniowie zapoznali się z filozofią slow food. Dowiedzieli się czym charakteryzuje się ruch slow food, a także slow life, skąd pochodzi, jakie są jego zalety i wady oraz czym różnią się posiłki slow food od popularnych fast foodów. Podczas zajęć odwiedzili nas wyjątkowi goście: dr Renata Zubrzycka z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS wraz ze studentkami z programu Erasmus oraz dyrekcja naszej szkoły. Studentki pochodziły z Hiszpanii, Bułgarii i Turcji i były zachwycone polską gościnnością, pysznym jedzeniem oraz … śniegiem!

Po obejrzeniu prezentacji, opracowanej przez p. Renatę Bielecką i p. Magdę Słowikowską, uczniowie wzięli udział w quizie, a następnie wszyscy uczestnicy zasiedli do wspólnego posiłku, który przygotowała p. Monika Wieczorek-Konarska z pomocą uczniów klasy 2c. Na jesiennie nakrytym stole znalazły się pyszne i zdrowe dania: zupa z dyni, wegeburgery z kaszy jaglanej z surówką z kiszonej kapusty, ciasto marchewkowe, ciasteczka owsiane oraz aromatyczny kompot jabłkowy. Profesjonalną obsługę gości zapewnili kelnerzy z klasy 2c pod opieką p. Moniki Wieczorek-Konarskiej.

Przepyszny posiłek zjedzony w miłej atmosferze i przy pięknie nakrytym stole doskonale wpisał się w zasady filozofii slow food. Realia współczesnego świata zmuszają nas do życia w ciągłym pośpiechu. Dużo pracujemy, w biegu i stresie wykonujemy kilka czynności naraz, na nic nie mamy czasu, cały czas gdzieś pędzimy. Również nasze posiłki stały się szybkie. Zamiast je celebrować, najczęściej po prostu napełniamy żołądek, często produktami wątpliwej jakości. Zachęcamy więc wszystkich do bliższego poznania kultury slow food i slow life. Warto czasem zatrzymać się w tym pędzącym świecie i zjeść spokojnie domowy obiad z rodziną albo kolację z przyjaciółmi. Nie zapominajmy przy tym o tradycyjnych i regionalnych produktach i potrawach, a także korzystajmy z ekologicznych upraw, najlepiej z własnego ogródka, choćby takiego na balkonie.

Slow food kontra fast foodSlow food kontra fast food

Slow food kontra fast foodSlow food kontra fast food

Slow food kontra fast foodSlow food kontra fast food

Slow food kontra fast foodSlow food kontra fast food

Slow food kontra fast foodSlow food kontra fast food

Slow food kontra fast foodSlow food kontra fast foodSlow food kontra fast food

Slow food kontra fast foodSlow food kontra fast food

Opracowanie: Magdalena Słowikowska
Zdjęcia: Renata Bielecka, Monika Wieczorek-Konarska
Opublikował: Jacek Słupczyński

Kontakt

Mail: poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

(81) 747-66-68 wew.35

Psycholog Katarzyna Siedlecka: wew.26

Pedagog Beata Nowakowska: wew.40

Psycholog Monika Gajewska: wew.40

sprawdź godziny pracy