Magia starożytnego Egiptu
24 listopada 2022 r. uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, wybrali się do Muzeum Narodowego w Lublinie na wystawę „Magia starożytnego Egiptu”.
Inspiracją do stworzenia aranżacji wystawy była pierwsza na świecie piramida schodkowa w Sakkarze, zaprojektowana i wykonana w 2650 roku p.n.e. przez Imhotepa dla faraona Dżesera. Piramida była częścią ogromnego grobowca. Pod ziemią znajdowały się wykute w skale korytarze i komory tworzące skomplikowane labirynty.
Wystawa jest podzielona tematycznie na kilka stref obrazujących historię, życie codzienne i wierzenia starożytnych Egipcjan. Zamiast tablic informacyjnych ściany zdobią grafiki ścienne, wzorowane na płaskorzeźbach i malowidłach znajdujących się w dawnych grobowcach.
Uczniowie przemierzali kręte korytarze niczym archeolodzy w grobowcach faraonów, odkrywali tajemnice trwającej kilka tysięcy lat cywilizacji egipskiej.
Starożytnym Egiptem przez ponad trzy tysiące lat rządzili faraonowie – byli to nie tylko królowie, ale także kapłani i wodzowie. Faraona od zwykłego Egipcjanina odróżniały insygnia władzy. Na najsłynniejszym wizerunku faraona Tutanchamona widać laskę pasterką zwaną heka, bicz – nehaha, pasiastą chustę – nemes oraz ureusz, czyli figurkę atakującego węża.
Egipcjanie pisali na papirusie. Wykonywano go z łodyg trzciny papirusowej, która rosła w pobliżu Nilu. Hieroglify, czyli najstarsze pismo Egipcjan, składało się z wielu znaków o różnych znaczeniach. Początkowo były używane do pisania wszelkiego rodzaju tekstów. Z czasem zaczęto upraszczać znaki, co doprowadziło do wytworzenia pisma hieratycznego.
Przed niebezpieczeństwami dnia codziennego oraz w czasie podróży zmarłego w zaświaty, starożytnych Egipcjan chroniły amulety. Jedne z najbardziej rozpowszechnionych talizmanów miały formę skarabeuszy. Skarabeusz to chrząszcz, toczący przed sobą kulkę gnoju, w której składa jaja. Egipcjanie zauważyli, że skarabeusze wrzucały kulkę do swojej jamki w ziemi, a po jakimś czasie z otworu wychodziły małe skarabeusze. Chrząszcze te stały się znakiem odrodzenia i życia w zaświatach.
Uczniowie mieli także okazję wykazać się kreatywnością i zdolnościami manualnymi – podczas warsztatów stworzyli z gliny „egipskie amulety” według własnego pomysłu.
Opracowanie i zdjęcia: Magdalena Górska
Opublikował: Jarosław Rejak